JAKI DYWAN DLA ALERGIKÓW?

CZY ALERGIK MOŻE POSIADAĆ DYWAN?

       Błędne jest myślenie, że alergik nie powinien posiadać dywanu. Dywany to idealne dopełnienie aranżacji oraz zapewnienie komfortu poruszania się. W każdym domu może znaleźć się dywan, jeśli tylko zostanie on odpowiednio dobrany. Decydując się na dywan do wnętrza alergika należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał z którego jest on wykonany. Kolejnym ważnym aspektem jest długość włosa jaki posiada dywan. Zalecane jest aby nie przekraczał on 12 mm. Krótkie runo można odkurzyć tak łatwo, jak podłogi twarde. W przypadku konieczności mycia „na mokro”, z łatwością można zrobić to w domowych warunkach. Warto jednak raz na jakiś czas oddać swój dywan do profesjonalnego czyszczenia aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń.

Odradzane są dywany wykonane z wełny oraz bawełny. Wełniane dywany stanowią pożywkę dla grzybów i roztoczy, a przy tym zapewniają im doskonałe warunki do życia, gdyż są ciepłe i chłoną nadmiar wilgoci z pomieszczenia.

Również nie zaleca się korzystania z dywanów typu „shaggy”. Długi włos kumuluje sporo zanieczyszczeń – kurz, sierść, resztki jedzenia, szczątki owadów i roślin, którymi żywią się roztocze.

Spośród naturalnych materiałów polecane są dywany wykonane z jedwabiu, nie brudzą się, nie blakną oraz nie gromadzą kurzu ani roztoczy, jednak są to dywany z wyższej półki cenowej.

Dywany przyjazne dla alergików to przede wszystkim dywany z materiałów sztucznych. Między innymi:

  • polipropylenu,
  • akrylu,
  • włókna heatsetowego,
  • włókna fryzowanego,
  • poliestru,
  • poliamidu.

Materiały te są odporne na ataki grzybów i moli, nie zawierają też składników, którymi żywią się roztocza. Nowoczesne dywany mają właściwości antystatyczne, więc nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. Syntetyki nie chłoną wilgoci, a co za tym idzie – nie stanowią dobrego środowiska dla pleśni, bakterii i roztoczy. Przyjmiesz też z radością fakt, sztuczne runo nie wyciera się i zachowuje żywe kolory, więc dywan nie zniszczy się przy częstym praniu.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Czytaj więcej.